Filtry PZL Sędziszów

PZL- Sędziszów to wytwórnia filtrów, której początki datowane są na 1939 rok. Głównym organizatorem jej powstania był Jan Kroczka – późniejszy jej kierownik. Początkowo wytwarzano w niej armaturę kooperacyjną, czyli różnego rodzaju części do samochodów, samolotów i maszyn rolniczych. Na czas wojny fabryka była okupowana przez Nazistów, przez pewien okres kontynuowano w niej rozpoczęty profil produkcji a następnie wytwarzano niej drezyny kolejowe. Podczas wycofywania się wojsk niemieckich wiele sprzętu zostało wywiezione a sama fabryka uległa zniszczona.

W kolejnych latach zakład był odbudowywany. Przez krótki okres wytwarzano w niej młockarnie oraz remontowano maszyny rolnicze a od 1947 roku produkowano pierścienie uszczelniające. W 1950 zakłady upaństwowiono. Od tego momentu w fabryce produkowane były oprócz pierścieni uszczelniających także rożnego rodzaju części wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, rolniczym. W 1955 roku rozpoczęto produkcję tego co dzisiaj jest głównym produktem wytwarzanym w Sędziszowskim zakładzie, mianowicie filtrów. Pierwsze produkowane filtry powietrza miały zastosowanie w Starze G-50, a od 1958 wytwarzano filtry oleju do FSO Warszawy. W latach 1962 -1965 przeprowadzoną generalny remont w tym budowę nowych budynków i zakup nowoczesnych maszyn. Dzięki unowocześnieniu zakładu możliwym stało się wytwarzanie wysokiej jakości filtrów, które spełniały wymagania producentów Leyland i Henshel. PZL- Sędziszów stał się głównym dostarczycielem filtrów do tych firm, co zaowocowało wzrostem produkcji.

Kolejna lata owocowały dalszą rozbudową zakładów, poszerzaniem zakresu oferowanych filtrów oraz zwiększaniem woluminu sprzedaży. Dzisiaj PZL Sędziszów jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie produkcji filtrów. Firma prowadzi zaawansowane badania w dziedzinie rozwoju swej technologii. Przedsiębiorstwo posiada bogaty asortyment produktów, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Do produkcji wykorzystywane są wysokiej jakości surowce pochodzące od renomowanych firm. Za wysoką jakością oferowanych filtrów stoi nowoczesny system kontroli materiałów, procesu produkcyjnego oraz gotowych produktów. Potwierdzeniem tego są przyznane atest jakości ISO/TS 16949:2009

 

Wyroby PZL Sędziszów znajdują zastosowanie w:

- samochodach osobowych i ciężarowych
- maszynach roboczych i budowlanych
- ciągnikach i maszynach rolniczych
- ciągnikach rolniczych
- odkurzaczach przemysłowych
- lokomotywach spalinowych
- pojazdach wojskowych i opancerzonych
- lotnictwie
- jednostkach pływających

 

Główne korzyści dla użytkownika płynące z wybory filtrów PZL Sędziszów.

- wysoka skuteczność filtracji
- redukcja 99,95% zanieczyszczeń
- gabaryty i kształt filtrów dobierane na życzenie
- zmniejszenie zużycia paliwa
- skuteczna ochrona silnika
- długotrwała żywotność
- doskonała szczelność
- gwarancja jakości, biorąca odpowiedzialność za niewłaściwe funkcjonowanie filtrów

 

PZL Sędziszów produkuje filtry:

- paliwa
- hydrauliczne
- powietrza
- wkłady siatkowe
- oleju
- odpowietrzniki
- kabinowe

 

Zobacz jak prowadzone są badania na skuteczność filtrowania produkowanych przez PZL Sedziszów filtrów…

… a także proces produkcji filtrów kabinowych i powietrza.

a