Filtry Paliwowe

Filtry Paliwowe

Filtr paliwa to bardzo ważny element układu paliwowego każdego silnika. Zapobiega dostawaniu się do cylindrów najdrobniejszych zanieczyszczeń, które nie rzadko powodują szybsze zużywanie się tulei cylindrowych. Kolejnym zadaniem filtrów jest wytrącanie wody zawartej w paliwie do silników wysokoprężnych. Na zabrudzone paliwo narażone są zwłaszcza nowoczesne silniki z wtryskiem Common Rail oraz benzynowe z bezpośrednim wtryskiem. Zaniedbanie wymiany filtra paliwa może skutkować także zapowietrzeniem układu paliwowego a w skrajnych sytuacjach nawet uszkodzeniem wtryskiwaczy.

Filtry paliwa dla większości pojazdów nie są drogim elementem, jego wymiana najczęściej także nie nastręcza dużych problemów, warto więc pamiętać o jego okresowej wymianie. Częstotliwość jego zmiany wiąże się z przebiegiem auta. A więc w zależności od zaleceń producenta  wartość ta wynosi od  kilkunastu tysięcy do nawet 120 tysięcy pokonanych kilometrów.

Warto go jednak wymieniać przynajmniej raz w roku, zwłaszcza przed okresem zimowym, kiedy niska temperatura niekorzystnie wpływa na pracę silnika. Należy więc z każdej strony jak najbardziej mu ją ułatwiać, nie warto oszczędzać na tym tanim elemencie.

a